Blagdan Presvetog Trojstva - bolje Svete Trojice - ušao je dosta kasno u liturgijsku godinu, tek u X. stoljeću. No u sadašnjoj liturgiji blagdan zaključuje cijeli niz božanskih otajstava povijesti spasenja, sve od došašća i blagdana Gospodinova utjelovljenja, pa korizmenu četrdesetnicu i uskrsnu pedesetnicu s misterijem Velikog petka, Uskrsa, Uzašašća i Duhova. Jer u blaženoj Trojici začet je plan stvaranja i otkupljenja, u njoj se i završava povijest spasenja svakoga čovjeka i cijelog čovječanstva. Pozvani smo da postanemo zajedničari božanske naravi, da živimo nepresušnim životom božanske Trojice. Bog nam se u Isusu Kristu objavio Kao Otac, Sin i Duh Sveti - jedan Bog u trima osobama. Pa iako nas to otajstvo neizrecivo premašuje, vjerujemo na riječ Kristovu.

KALENDAR

Srijeda, 29. svibnja:      Spomendan svetih Euzebija, biskupa i Poliona, lektora.

Četvrtak, 30. svibnja:    Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove – Tijelovo.

Petak, 31. svibnja:        Blagdan Pohoda B.D. Marije – crkveni god u Vrbici.

Subota, 1. lipnja:          Spomendan svetog Justina, mučenika.

U IME OBITELJI

Udruga „U ime obitelji“ nastavlja s prikupljanjem potpisa za raspisivanje referenduma s pitanjem: Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca? Na izlasku iz crkve volonteri će skupljati vaše potpise. Trebate čitko upisati svoje ime, prezime, OIB ili MBG. Ovo je zadnji dan prikupljanja potpisa. Molim vas da odvojite malo vremena i da ne odete kući, a da niste dali potpis za zakonsku zaštitu djece i obitelji u Hrvatskoj.

VJERA I SVJETLO

Danas, 26. svibnja u 15 sati, u župnoj dvorani je mjesečni susret zajednice Vjera i svjetlo koja radi s invalidnim osobama i njihovim obiteljima.

KONCERT ZAGREBAČKE FILHARMONIJE

U sklopu 11. Strossmayerovih dana u utorak, 28. svibnja U 19.30 u katedrali će se održati koncert Zagrebačke filharmonije. Na programu su djela Luke Sorkočevića, Mozarta i Schuberta. Nastupaju Igor Tatarević, dirigent i Marija Kuhar Šoša, sopran.

TIJELOVO - ŽUPNO EUHARISTIJSKO KLANJANJE

U četvrtak, 30. svibnja, svetkovina je Presvetog Tijela i Krvi Kristove. U katedrali je nedjeljni raspored svetih misa. Poslije mise u 18.30 bit će tijelovski ophod Trgom. Na Tijelovo je naše župno godišnje klanjanje. Stoga ćemo uoči Tijelova imati cjelonoćno klanjanje u Maloj crkvi. Na oglasnoj ploči u katedrali pogledajte raspored i upišite se. Najprije je u srijedu, 29. svibnja u 20 sati sveta misa. Završetak klanjanja i euharistijski blagoslov je na Tijelovo u 11 sati. U samostanskoj crkvi nema večernje svete mise na Tijelovo, samo je jutarnja u 7.00.

KOLAČI I REZANCI

Udruga sv. Vinka planira u nedjelju 2. lipnja ponuditi kolače na prodaju. Molimo sve ljude dobre volje, napose župne suradnike uključene u bilo koju skupinu da do subote, 1. lipnja u 17.30 donesu u župu kolače. Udruga unaprijed zahvaljuje.

KRIZMANICI

Danas, 26. svibnja poslije sv. misa u 9.00 i 18.30, u srijedu (29.05.) od 19.30 do 20.30, te u subotu (1.06.) od 10 do 12 će biti podjela fotografija sa slavlja sv. Potvrde.

ŽIVA KRUNICA

Nakana molitelja žive krunice za lipanj: za biskupe, svećenike i duhovna zvanja.

TRIBINA

U nedjelju, 2. lipnja u 18.30, održat će se u samostanskoj crkvi tribina o bl. s. Ulriki, koju će održati prosvjetne djelatnice župe sv. Josipa radnika iz Osijeka. Svi su pozvani da se u ovoj jubilarnoj godini bl. S. Ulrike, pobliže upoznaju s ovim likom.

HODOČAŠĆE ČITAČA

U utorak, 28. svibnja, uoči slavlja sv. Poliona (+304 g.), cibalskog mučenika, zaštitnika lektora (liturgijskih čitača), zajednica Liturgijskih čitača naše Župne zajednice hodočastit će u Vinkovce - Župu Sv. Euzebija i Poliona, mč. gdje će u zajedništvu s domaćim župljanima moliti svoga nebeskoga zaštitnika za zagovor u vjernom prenošenju, ali i živom svakodnevnom svjedočenju Božje Riječi – onako vjerno i ustrajno i neustrašivo kako je to činio i sam sv. Polion, lektor. Hodočašće će biti svojevrsna kruna svih mjesečnih susreta ove Pastoralne godine.

NEKI TJEDNI - MJESEČNI SUSRETI

Ponedjeljak, 27. svibnja:           u 19.00 susret molitvene zajednice za mladež Stado malo.

Srijeda, 29. lipnja:                      u 20.00 biblijska skupina.

Petak, 31. svibnja:                      u 20.30 molitva u duhu Taizé-a u Maloj crkvi.

Subota, 1. lipnja:                        u 09.30 mali čitači; 10.00h pjevanje za djecu.       

Nedjelja, 2. lipnja:                     u 10.30 susret ministranata; u 15.00h molitvena zajednica.

HODOČAŠĆE U MOROVIĆ U SRIJEMU

Zbog malog broja zainteresiranih otkazujemo hodočašće u Morović i Tekije koje je planirano za nedjelju 2. lipnja. Tko je uplatio, može podići svoj novac.

DAN HODOČASNIČKE GOSPE

U subotu, 8. svibnja Šenštatska obitelj hodočasti u Bošnjake na slavlje Dana hodočasničke Gospe. Polazak je u 8.30 ispred katedrale. Za hodočašće se prijavite u župni ured do 1. lipnja. Ponesite sliku Gospe hodočasnice na blagoslov.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

HODOČAŠĆE MLADIH U SVETU ZEMLJU

U Godini vjere, budući da zbog skupoće ne možemo ići na Svjetski susret mladih u Brazil, naša Nadbiskupija organizira od 12. do 21. listopada 2013. hodočašće mladih naše Nadbiskupije u Svetu Zemlju. Cijena aranžmana je 6550 kuna. Otplata je moguća i na rate do 30. listopada 2013. Poziv je usmjeren prvenstveno prema studentima i radničkoj mladeži. Prijave su do 1. lipnja uz polog od 1000 kuna.