altIsus je sjeo pokraj riznice i gledao kako ljudi ubacuju novac. Neki bi ljudi prema visini crkvene milostinje procjenjivali kvalitetu kršćanstva. Isusu nije bilo do toga. On je htio izazvati na velikodušnost, raskrinkati polovičnost i licemjerje. Udovica ne daje milostinju da bi pokazala svoju darežljivost pred drugima, niti da bi kupila svoje spasenje. Ona daje jer vjeruje. Vjeruje da je Bog onaj koji nam sve daje iz ljubavi i jer mu želimo uzvratiti ljubav, spremna je na žrtvu. Zato se može reći da je ona darežljiva, čak da je velikodušna, jer ne daje "od svoga suviška nego je od svoje sirotinje ubacila sve što je imala". Darežljivost i velikodušnost prožete iskrenom poniznošću, važne su kršćanske karakteristike, zapravo nema pravog kršćanstva bez tih odlika. Upitajmo se stoga danas, kakvi smo mi kršćani i koliko smo kršćani?

KALENDAR

Ponedjeljak, 12. studenog: Spomendan sv. Jozafata, biskupa i mučenika.
Srijeda, 14. studenog: Spomendan sv. Nikole Tavelića, prezbitera i mučenika.
Subota, 17. studenoga:  Spomendan sv. Elizabete Ugarske, redovnice.

                 

SUSRET RODITELJA PRIPRAVNIKA NA SAKRAMENT SV. POTVRDE (I. godina)

U ponedjeljak, 12. studenoga, u 19.30 u velikoj župnoj dvorani bit će susret za roditelje pripravnika Gimnazije i Obrtničke škole, a u četvrtak, 15. studenoga, u 19.30 sati susret za roditelje pripravnika Strukovne škole i roditelje pripravnika koji se školuju izvan Đakova. Ukoliko ne možete doći u dan koji vam je određen, slobodni ste izabrati dan koji vam više odgovara.

 

AKCIJA PRODAJE KOLAČA

Udruga sv. Vinka vam danas poslije sv. misa nudi na prodaju kolače. Hvala vam na vašem prilogu koji ide za potrebe siromaha.

 

PROSLAVA BRAČNIH JUBILEJA

Danas, 11. studenoga, slavimo Nedjelju bračnih jubileja. Na večernjoj misi u 18 sati u katedrali s nama će biti bračni parovi koji ove godine slave ili su već proslavili, bilo koji bračni jubilej: 10, 20, 25, 30, 40, 50, 60… godina braka. Preporučamo njih, ali i sve ostale bračne parove naše župe u vaše molitve.

  

MOLITVA U DUHU TAIZE-a

U petak, 16. studenoga, u 20.30 sati u našoj župnoj crkvi („maloj crkvi“) bit će molitveni susret u duhu Taizé-a. Priprava na molitvu, kroz pjesmu i druženje, bit će u četvrtak, 15. studenoga u 20 sati. Pruža nam se lijepa prilika upoznati specifičan i vrlo zanimljiv način molitve zajednice iz Taizé-a. Na sudjelovanje u oba susreta posebno potičemo krizmanike, mlade, te župljane koji su neposredno svojim boravkom u Taizé-u upoznali duh zajednice, kao i sve ostale župljane.

 

SEMINAR POSTA MOLITVE I ŠUTNJE

Dom duhovne pomoći sestara Sv. Križa u Đakovu organizira Seminar posta, molitve i šutnje, kao dane života s kruhom, uz razmatranja, molitvu i šutnju. To je ponuda svima koji žele učvrstiti ili nanovo otkriti post, molitvu i šutnju kao snažna sredstva vjere u Isusa Krista, napose u njegovu prisutnost među nama u Euharistijskom kruhu.  Seminar počinje u utorak, 20. studenog u 18 sati sa sv. Misom, a završava u nedjelju, 25. studenog oko 11 sati. Voditeljica seminara je s. Ljilja Pehar, franjevka iz Mostara, a gost predavač vlč. Marin Knežević, duhovnik Pokreta Božanskog milosrđa u Ovčari. Može se sudjelovati i djelomično, u pojedine dane, ali se preporuča doći prvi dan navečer zbog uvođenja u način posta. Obavezna je prijava radi smještaja, najkasnije tjedan dana prije početka seminara. Mjesto: Đakovo, „Betanija“, Kralja Tomislava 29. Informacije i prijava: tel. 031/811-794; mob. 099/599-7552 (gđa Marija Mihaljević) ili tel. 031/801-262 (Dom duhovne pomoći).  

 

HODOČASNIČKI DAN M. M. TEREZIJI SCHERER

U petak, 16. studenoga, u samostanu sestara Sv. Križa, hodočasnički je dan M. M. Tereziji Scherer. Hodočasti župa Sv. Josipa Radnika – Osijek V. Prigodnu pobožnost i Sv. misu u 17.00 sati predvodi vlč. Florijan Kvetek, župnik.

 

HODOČAŠĆE U VUKOVAR

U nedjelju, 18. studenoga, o 21. obljetnici stradanja Vukovara, obilježavajući Dan sjećanja na žrtve Vukovara, sudjelovat ćemo na trinaestom nadbiskupijskom spomen-hodočašću u Vukovar. U 10.00 sati je prigodni program, u 10.30 kolona sjećanja, u 12.15 molitva kod križa na Memorijalnom groblju, u 13.00 Euharistijskom slavlju na Memorijalnom groblju predsjeda mons. Vjekoslav Huzjak, bjelovarsko-križevački biskup. Cijena puta je 60 kuna. Prijave za hodočašće primamo u župnom uredu.

 

TJEDNI – MJESEČNI SUSRETI

 

Ponedjeljak, 12. studenoga u 18.30 Stado malo – molitveni susret za mladež.
Utorak, 13. studenoga u 18.30 Molitvena zajednica Dva srca.
Srijeda, 14. studenoga u 20.00 Biblijska skupina.
Četvrtak, 15. studenoga u 18.45 euharistijsko klanjanje u Maloj crkvi; u 20.00 Efata.
Subota, 17. studenoga u 09.00 dječja misijska; 9.30 mali čitači; 11.00 mali pjevači.
Subota, 17. studenoga u 19.00 proba pjevanja za nedjeljnu večernju misu.
Nedjelja, 18. studenog: u 10.30 ministranti; u 15.00 zajednica Milosrdnog Isusa.

ZAHVALA

Hvala svima koji ste u listopadu darovali svoj prilog za potrebe župe. Hvala svima koji punite košare za siromahe u Konzumu, Mercatoru ili Billi.

 

TISAK I KALENDARI

Toplo preporučujemo katolički tisak. Katoličke kalendare i božićne čestitke možete nabaviti u župnom uredu i biskupskom domu.