altIsus premješta sav smisao Mojsijeva zakona iz onoga što je vani na ono što je unutra, s usta u srce, s čovjekove »vanjštine« u njegovu »nutrinu«. Nasuprot licemjernom stavu farizeja koji su do u pojedinosti pazili na obdržavanje obrednih propisa i predaja ljudskih, a zanemarivali opsluživanje Božjeg zakona, Krist naglašava preobrazbu srdaca koja se ostvaruje čišćenjem ljudske nutrine od svakoga grijeha i zla po njegovoj krvi i u Duhu Svetome. Riječi koje je Isus onoga dana rekao farizejima i svima onima koji su ga slušali, upućene su i nama danas. Farizejstva nije nestalo s farizejima, nego ono i danas namješta zamku vjerskom životu ljudi. I danas postoji rizik da se vjera svede na neke formalističke i uhodane pobožne vježbe bez ikakva odraza na život. I danas, unatoč našem sve jačem naglašavanju autentičnosti, živi licemjerje koje se sastoji u tome što nešto činimo ili ne činimo zato što nas ljudi vide ili ne vide, a ne zato što to Bog zahtjeva. Zbog licemjerstva se toliko brinemo oko besprijekornosti vanjskih djelovanja, a tako često zanemarujemo poboljšavanje svojeg srca od grijeha i zloće. Ono vanjsko vide ljudi, a mi držimo mnogo do toga da nam se ljudi dive.

KALENDAR

Ponedjeljak, 3. rujna:    Spomendan svetog Grgura, pape i naučitelja.

Utorak, 4. rujna:              Spomendan svete Rozalije.

Srijeda, 5. rujna:             Spomendan blažene Terezije iz Kalkute, redovnice.

Petak, 7. rujna:                Spomendan svetog Marka Križevčanina, prezbitera i mučenika.

Subota, 8. rujna:             Bl. Rođenja BDM – Mala Gospa; Crkveni god u Semeljcima.

 

PASTORALNI PRAKTIKUM

Od subote 1. rujna na pastoralnom praktikumu u Nadbiskupskom ordinarijatu i našoj župi je Mario Brkić, bogoslov, kandidat za sv. red đakonata i prezbiterata. Njegovo đakonsko ređenje je predviđeno za subotu, 20. listopada u katedrali. Mario je rodom iz župe Bezgrješnog Srca Marijina u Slavonskom Brodu. Dobro nam došao!

 

MALA GOSPA U DRAGOTINU

U subotu 8. rujna su 11 i 19.00 sv. mise u Dragotinu (u 18.00 ispovijed, 18.30 pobožnost).

 

ŽUPNA KATEHEZA

Na radost naše djece započinje školska godina, a s njom i župna kateheza. Roditelje molimo da razgovaraju s djecom i da ih potiču da se upišu u koju od skupina ili radionica koje će im vjeroučitelji u školi predstaviti.

 

SAMOSTANSKA CRKVA

Od ponedjeljka, 3. rujna u samostanskoj crkvi su jutarnje mise u 6.30 sati.

 

SUSRET BRAČNIH PAROVA

U ponedjeljak, 3. rujna u 20 sati u župnoj dvorani je redoviti mjesečni susret bračnih parova Zajednice bračnih susreta.

 

MOLITVENI VEZ

U utorak, 4. rujna u 19.00 sati pozivam u župnu dvoranu sve članove molitvenih zajednica naše župe (molitveni vez) na molitveno čitanje Božje Riječi.

 

UDRUGA SVETOG VINKA

U utorak, 4. rujna u 19 sati je susret Udruge sv. Vinka Paulskog.

 

SUSRET ČITAČA

U utorak, 4. rujna u 20 sati je redoviti mjesečni susret župnih liturgijskih čitača. Pozivamo i sve one koji se žele uključiti u čitače da dođu na susret.

 

BIBLIJSKA SKUPINA

U srijedu, 5. rujna u 20 sati biblijska skupina počinje sa svojim redovitim susretima.

 

ŽUPNO EKONOMSKO I PASTORALNO VIJEĆE

U četvrtak, 6. rujna u 19 sati je susret članova župnog ekonomskog i pastoralnog vijeća.

 

SUSRET MLADEŽI

U petak, 7. rujna u 20.00 počinju redoviti susreti mladeži naše župe.

 

MINISTRANTI

U nedjelju, 9. rujna u 10.30 počinju redoviti susreti za ministrante.

 

SAKRAMENTI INICIJACIJE

Odrasli koji nisu primili sakramente krsta, euharistije ili potvrde, a to žele, neka se što prije prijave, ili ih vi prijavite u župni ured radi zajedničke priprave.

 

MOLITVENI SABOR ZA NEROĐENE

P. Marko Glogović, voditelj apostolata za nerođene, koji je u našoj župi održao korizmenu duhovnu obnovu, organizira u Sveticama kod Ozlja nedaleko Karlovca Molitveni sabor za nerođene. Sabor će se održati u subotu, 15. rujna, a obuhvatit će misno slavlje, zajednički ručak, krunicu, klanjanje, svjedočenja i koncert. Ove godine posebno će se moliti za bračne parove koji žele, a još nemaju djece. Odlazak na Molitveni sabor organiziran je iz Slavonije. Autobus će iz Đakova krenuti u 5.30 sati ispred DVD-a. Cijena autobusa je 100 kn. Prijave i uplata se trebaju izvršiti u župi do 5. rujna.

 

HODOČAŠĆE U ALJMAŠ

Na spomendan BDM žalosne, u subotu, 15. rujna naš dekanat hodočasti u Aljmaš. Cijena puta je 30 kn. Polazak je u 7.00 ispred katedrale.

 

NACIONALNO HODOČAŠĆE U RIM

Od 4. do 10. studenog 2012. hodočastimo u Rim. Bit će to zahvalno hodočašće za pohod pape Benedikta XVI. našoj domovini 2011. g., te istodobno i hodočašće Petrovoj Stolici u Godini vjere. Cijena hodočašća je 1850 kuna po osobi, i u nju su uključena 4 polupansiona. Prijave primamo odmah, pa do 5 rujna. Pri prijavi treba dostaviti ime i prezime, OIB i datum rođenja svakog hodočasnika te uplatiti 500 kn po osobi.

 

TEČAJ PRIPRAVE ZA BRAK

U subotu 1. rujna, u 17 sati, u župnoj dvorani je počeo tečaj priprave za brak. Tečaj je obavezan za one osobe koje namjeravaju u crkvi sklopiti sakrament ženidbe.

 

BRAČNI VIKEND

U petak 5. listopada u 20 sati u Betaniji (K. Tomislava 29) počinje bračni vikend. Za vikend se možete prijaviti i dobiti potrebne obavijesti u župnom uredu.

 

NAKANA ŽIVE KRUNICE

Nakana za molitelje žive krunice u rujnu je: za đake, studente, nastavnike i profesore.